Dysk twardy to ważny element komputera. Bez niego uruchomienie sprzętu nie byłoby możliwe. Przechowywane są na nim wszystkie pliki i dane, a co najważniejsze – system operacyjny. Pierwszy dysk powstał w 1956 roku. Miał on pojemność 5 MB, co jest teraz bardzo słabym wynikiem. Wraz z upływem lat pojemność dysków zwiększała się, a ich rozmiary malały. Na rynku najpopularniejsze są obecnie dyski 3,5” i 2,5”. Dzięki rozwojowi techniki pojawiły się nowe technologie, które pozwoliły na zagęszczenie danych, co przełożyło się na większą pojemność dysków. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów dysków twardych. Różnią się one sposobem działania, szybkością pracy, a także wieloma innymi parametrami.
Najpopularniejszym standardowym rodzajem dysku stosowanym obecnie na całym świecie jest dysk HDD. Do przechowywania danych wykorzystuje się w nim nośnik magnetyczny. Jego zaletą jest dobry stosunek ceny do pojemności. Cały dysk składa się z hermetycznej obudowy, w której znajduje się talerz wykonany ze stopu metalu z warstwą nośnika magnetycznego i głowicy odczytującej dane. Talerz dysku może wirować nawet z częstotliwością 7200 obrotów na minutę. W związku z tym może być lekko hałaśliwy podczas użytkowania. Najpopularniejsze obecnie dyski mają pojemność około 500GB. Słabą stroną jest ich podatność na awarię. W środku zamontowane są różne ruchome elementy, które mogą ulec uszkodzeniu. Dyski tego typu są podatne na wstrząsy, gdyż nawet niewielki ruch może wpłynąć na odczyt i zapis plików, a nawet doprowadzić do fizycznego uszkodzenia dysku.
Stosunkowo nową alternatywą dla dysków HDD są dyski SSD. Jest to urządzenie zbudowane w oparciu o pamięć flash. Jeżeli szybkość działania komputera jest dla Ciebie kluczowa, a cena nie gra roli, koniecznie kup dysk SSD. Dzięki tej technologii dostęp do danych jest niewiarygodnie szybki, a aplikacje ładują się niemal natychmiastowo. W tym typie dysków nie występują części ruchome, dzięki czemu pamięć jest o wiele bardziej odporna na uszkodzenia. Prędkość odczytu i zapisu plików w dyskach SSD jest kilkunastokrotnie szybsza w porównaniu do dysków HDD. Ponadto, dyski te są wielokrotnie mniejsze i lżejsze. Największym minusem tej technologii jest cena. Jest ona o wiele większa od standardowego dysku, a kupno SSD o dużej pojemności może słono kosztować.
Technologia z roku na rok dynamicznie się rozwija. Być może za jakiś czas nie będziemy przechowywać już plików fizycznie na dysku, lecz będziemy korzystać z dysków w chmurze. To, co jest dziś standardem, za parę lat może być tylko historyczną ciekawostką.